לימודי נטורפתיה

כמו רוב מקצועות הרפואה הטבעית, גם הנטורופתיה עשתה את דרכה למערכת הבריאות הציבורית בעולם המערבי בשנים האחרונות ויחד עם הרפואה הסינית וכן עם הרפלקסולוגיה וההומאופתיה ושאר שיטות הטיפול הטבעיות, ניתן להנות מטיפולים מקצועיים בנטורופתיה גם במסגרת קופות החולים, או באחת מהקליניקות הפרטיות.

אי שם, בשלהי שנות ה – 80, החלו הלימודים המסודרים הראשונים בישראל בתחום הרפואה הטבעית לסוגיה ומאז ועד היום השתרש התחום במוסדות חינוכיים רבים – חלקם ייעודיים ומתמקדים רק ברפואה טבעית, כמו מדיסין, או רידמן וחלקם מתמקצעים בכלל בתחומים אחרים, כמו סמינר הקיבוצים להוראה, או וינגייט לספורט. המשותף לכולם הוא ההיצע המרשים של ענפי הלימוד בתחום הרפואה הטבעית (או המשלימה, כפי שהיא קרויה לעתים) והנטורופתיה ביניהם.
שלא כמו חלק משיטות הטיפול הטבעי, אותן ניתן ללמוד גם בקורס ממוקד של שנה, לימודי נטורופתיה אורכים ארבע שנים, בסופן מקבלים תעודת מטפל בנטורופתיה המוכרת על ידי האגודה הישראלית לנטורופתיה ותעודה מטעם מוסד הלימודים ובהתאם למסלול שעבר הסטודנט גם תעודות נוספות, כמו מטפל בארומתרפיה, מטפל בפרחי באך ועוד. תנאי הקבלה קלים למדי ובדרך כלל אין דורשים יותר מתעודת בגרות וראיון קבלה.
הלימודים עצמם ארוכים ובמהלכם יש לעמוד במבחנים, תרגולים, הכשרה קלינית (סטאז') וכוללים תכנים כמו פיזיולוגיה ואנטומיה, פרמקולוגיה, כירורגיה, ע""ר והחייאה, תזונה טבעית ואורגנית, צמחי מרפא, פרחי באך, שיטות אבחון, אתיקה מקצועית, מיקרוביולוגיה, אימונולוגיה, פתולוגיה נטורופתית, רקיחת צמחים ונושאים רבים נוספים. מכיוון שלחלק מבתי הספר יש קליניקות משלהם, מתקיימים רוב התרגולים במקום, אבל חלק מהמוסדות עובדים בשת""פ עם קופות החולים ובמרפאותיהן יכול להתקיים הסטאז'.

בוגרי לימודי נטורופתיה יכולים להשתלב בקליניקות של קופות החולים, או בקליניקות של בתי הספר וכמובן לעבוד כעצמאיים ולפתוח מקום משלהם. לימודי נטורופתיה בהיקף מצומצם יותר קיימים רק למטרות העשרה, או כקורסים במסגרת לימודי תחום אחר של הרפואה הטבעית, אך אינם מקנים תעודת מטפל. קיימות גם סדנאות מבוא למתעניינים, הכוללות התנסות וכן חוגים והרצאות המציעים ידע כללי למטרות העשרה, או למי שמבקש להחליט אם ללמוד את הנושא באופן מקצועי.